Northern Counties Whippet Club

Click here to edit subtitle





Results from Championship Show Sunday 9th April 2017

 

Dogs – Roz Holland (Elmanash)

 

MPD (18, 3a)

1.    Railfield Rainmonarch (Mr R. Newsham) BPD

2.    Zoraden Surprise Edition (Miss L. Sampson)

3.    Glantam Genesis (Miss H. Russell)

4.    Palmik Whisper Again (Mr M. Howgate & Ms Y. Hull)

5.    Zoraden Surprise Party (Mr A. Harris)

 

PD (6)

  1. Palmik Whisper Again (Mr M. Howgate & Ms Y. Hull)
  2. Burnt Sienna Wind Chimes At Crosscop (Mrs L.  Morris, Mr G. Waddell & C.  Donaldson)
  3. Collooney Move Over Darling (Mr & Mrs D. & R. Proctor)
  4. Jothryn Golden Sun (Ms A. Handley & Mr A. Mills)
  5. Whisterfield Wild Foxglove (Mr & Mrs R.F. & F.A. Harper)

 

JD (7)

 1.   Railfield Lone Ranger (Mr T.K. Ellis)

 2.   Tarward Jaguar (Mmes G.A. Ellam & J. Robinson)

 3.   Windfly Onner Blue Moon At Bruntsfield (Mrs E.M. Third)

 4.   Cobyco Classic Performance (Mrs G. Chippendale)

 5.   Danluke Lord Sugar (Mr D. & Mrs R. Ford).

 

YD (12)

  1. Falconcrag Another Class (Miss S. Marston-Pollock)
  2. Danluke Ladyboy At Runforest (Miss M. Dillon)
  3. Whipplei Body Of Proof At Lunaire (Miss N. Cuthbert)
  4. Palmik Depeche Mode (Miss H. Russell)
  5. Falconcrag Rolling Stone (Mr & Mrs J. & K. Watson)

 

MD (10)

  1. Tarward Jaguar (Mmes G.A. Ellam & J. Robinson)
  2. Railfield Rainmonarch (Mr R. Newsham)
  3. Palmik Whisper Again (Mr M. Howgate & Ms Y. Hull)
  4. Danluke Lord Sugar (Mr D. & Mrs R. Ford)
  5. Burnt Sienna Wind Chimes At Crosscop (Mrs L.  Morris, Mr G. Waddell & C.  Donaldson)

 

ND (4, 1abs)

1.   Tarward Jaguar (Mmes G.A. Ellam & J. Robinson).

2.   Burnt Sienna Wind Chimes At Crosscop (Mrs L.  Morris, Mr G. Waddell & C.  Donaldson)

3.   Windfly Onner Blue Moon At Bruntsfield (Mrs E.M. Third)

 

 SBD (7, 1abs)

  1. Falconcrag Class Act For Dewerstone (Miss L.A. Tope) RDCC
  2. Cobyco Classic Performance (Mrs G. Chippendale)
  3. Rustic Romance (Mrs K. Smith)
  4. Jothryn Golden Sun (Ms A. Handley)
  5. Wakebarrow Willowherb At Silurian (Miss L. Coleman)

 

GD (8)

  1. Coynachie Crazy Desire (Mrs D. Clark)
  2. Jothryn Fly A Way Boy (Miss L., Mrs K,J, & Mrs J.D. Jones)
  3. Karadhras Cherubinek At Brynnsimeon (Mrs D. Dennis-Smith)
  4. Burnt Sienna Wind Chimes At Crosscop (Mrs L.  Morris, Mr G. Waddell & C.  Donaldson)
  5. Rustic Romance (Mrs K. Smith)

 

PGD (12, 2abs)

  1. Bryarose Theseus At Dewerstone (Miss L.A. Tope)
  2. Montventure Grumpy George (Mr D.  & Mrs A. Best)
  3. Moonlake My Way (Miss G. Robertson)
  4. Almakaeala ‘N’ The Beat Goes On To Demerlay (Mrs K. Smith)
  5. Rowangarth Wind Of Change By Fletchgate (Miss J. Willkinson)

 

ML (10,1abs)

  1. Marvidara Best Man JW (Mrs M. Whyte)
  2. Railfield Rainkey For Sharmus JW (Mrs G. Andrew)
  3. Crosscop Don’t Stop Me Now (Mrs D. Dennis-Smith)
  4. Koppelwell Kola Kube Schm (Mrs A.M. & Mr L. Sampson)
  5. Rowangarth Wind Of Change By Fletchgate (Miss J. Willkinson)

 

LD (14,1abs)

  1. Cobyco Cause to Dream At Triken (Mrs P.M. Duffy & Mr R. Morland)
  2. Oakbark Main Player (Miss S.D. Meakin)
  3. Crosscop Hello Again (Mr J. Winkley-Balmer)
  4. Inglemarch Inca Warrior (Mr A. Akester & Mrs B. Worthington)
  5. Cornstalk Blaze Away (Messrs W. Armstrong & P. McFarlane)

 

OD (12,1abs)

  1. Triken Can’t Stop Dreaming (Mrs P.M. Duffy & Mr R. Morland)
  2. Ch Citycroft High Society JW (Mr M. Whitehead)
  3. Railfield Rainicon In Yialousa (Mr T.K. Ellis)
  4. Brochinbelle My Sunshine (Miss K. Green & Miss A. Place)
  5. Mulcair May Contain Nutz  Jw (Mrs J.A. Whitaker-Crosby)

 

 SPDB/B (3)

  1. Windfly Onner Blue Moon At Bruntsfield (Mrs E.M. Third)
  2. Rowangarth Wind Of Change By Fletchgate (Miss J. Willkinson)
  3. Bruntsfield Blackmail (Mrs E.M. Third)

 

VD (8,1abs)

  1. Ch Willingwisp Star Trooper (Miss H. Russell) BV, BCC, BIS
  2. Ch Collooney Going Dutch (Mr & Mrs D.G. Short)
  3. Infamous Cornelius Of Ringmore (Mrs A. Skelley)
  4. Wichyty Mon Beau Fils (Miss M. Forsyth & Mrs J. Furniss)
  5. Jarmane Lark Ascending Over Shuleah (Mrs L.C. Fletcher)

 

Bitches  - Sarah Pirie (Limasfault)

 

MPB (13,2abs)

  1. Langshor Groovy Kind Of Love (Miss G. & Mr M. Langcake) BPB
  2. Zoraden Sweet Surprise (Mr & Mrs D. & A. Allen)

3.   Edenwhip Lady Of The Lakes (Mr J. Winkley-Balmer)

4 .  Barnesmore Saga (Mrs G. Chippendale)

5.  Twiggen New Leaf Of Moonlake (Miss G. Robertson)

 

PB (8,2abs)

  1. Cobyco Could Be The Last At Mulcair (Mrs J.A. Whitaker-Crosby)
  2. Collooney Hellls Angel Of Brochinbelle (Mrs K. Green & Miss A. Place)
  3. Jothryn Golden Glow (Mr & Mrs J.D. & K.J. Jones)
  4. Cornstalk Kayla (Mr J.G. Ord)
  5. Shirotae Solo Surprise (Mrs A. Vaughan)

 

JB (14,7abs)

1.   Citycroft Crème Caramel Of Jasarat (Mmes J.M. Home & C.J. Fisher-Home)

2.   Crosscop I Believe At Chamhember (Miss R. Corsar)

3..  Ailesbury Rebel Rebel (Mrs L. Cuthbert & Mr C. Matthews)

4.   Railfield Rainlookpout (Mrs L.M. Jones & Mr T. Timberlake)

5.   Browenha Hollys Amber Moon (Mr S. French & Ms R. Carlton)

 

YB (15,3abs)

  1. Winter Is Coming To Citycroft (Mrs J. Whitehead, Miss R. Smith & Mrs A. Mixides)
  2. Ch Collooney Tartan Tease (Mr & Mrs D.G. Short)
  3. Falconcrag High Class (Miss S. Marston-Pollock & Mr T. Mawson)
  4. Collooney Candy Crush ( Miss A.M. Bayley)
  5. Chelridge Lady Guinevere (Mrs W.P. Spencer)

 

MB(8)

  1. Zoraden Sweet Surprise (Mr & Mrs D. & A. Allen)
  2. Danluke Della Rocca (Mrs H. Johnston)
  3. Crosscop Rumour Has It At Belnans (Mr & Mrs F. & M.A. Parr)
  4. Jothryn Gold Edition For Zenobia (Mrs F. Finch & Mrs K.J & Mr J.D. Jones)
  5. Shirotae Solo Surprise (Mrs A. Vaughan)

 

NB (7)

  1. Crosscop I Believe At Chamhember (Miss R. Corsar)

2.   Cobyco Could Be The Last At Mulcair (Mrs J.A. Whitaker-Crosby)

3.   Rowangarth Silver Breeze (Miss J. Addison)

4.   Railfield Rainlookpout (Mrs L.M. Jones & Mr T. Timberlake)

5.   Cornstalk Kayla (Mr J.G. Ord)

SBB (9,2abs)

  1. Florancy First Footing (F. Chant)
  2. Shardbeck Cassiopeia (Mrs P. Clewes)
  3. Crosscop Rumour Has It At Belnans (Mr & Mrs F. & M.A. Parr)
  4. Crosscop Love Song (Mrs G. Chippendale)
  5. Lawlymoon First Love (Ms A. Handley & Mr A. Mills)

 

GB (5,2abs)

  1. Veredon Geeuz A Gander (Mr R.P. Sykes)
  2. Lawlymoon First Love (Ms A. Handley & Mr A. Mills)
  3. Bruntsfield Blue Pearl At Jarmane (Mrs J.A. Norman)

 

PGB (12,6abs)

  1. Crosscop Let’s Roack (Mrs L. Morris, Mr G. Waddell & Mr L. Parkes)
  2. Aphrael Madam Cholet  (Mr & Mrs R.P & D.M. Mason)
  3. Florancy First Footing (F. Chant)
  4. Shardbeck Cassiopeia (Mrs P. Clewes)
  5. Supeta’s Black Magique Of Veredon (Mr R.P. Sykes)

 

MLB (16,4abs)

  1. Collooney Queen Of Dragons (Mrs K. Green &  Miss A. Place) RBCC
  2. Citycroft My Fair Lady Of Jasarat (Mmes J.M. Homes & C.J. Fisher-Home)

3.   Ipanema Mockinjay Over Mannerpool (Mr S. Glasspool & Miss K. Manners)

4.   Railfield Raining Kisses (Mr T.K. Ellis)

5.   Collooney Truly Scrummy (Mr & Mrs D.G. Short)

 

LB (18,3abs)

  1. Arvidara Maid Of Honour (Mrs M. Whyte) BCC RBIS
  2. Gazenorth Gan Canny (Mr P. Glaholm)
  3. Collooney Nickers In A Twist (Mrs J.E. Hardcastle & Miss M. Dillon)
  4. Oakbark Miss Bossy Boots (Miss S.D. Meakin)
  5. Crosscop Brown Eyed Girl (Mrs L. Morris, Mr G. Waddell & C. Donaldson)

 

OB (9,2abs)

  1. April Showers At Crosscop (Mr J. Winkley-Balmer)
  2. Ch Palmik En Vogue JUW Schm (Mr M. Howgate & Ms Y. Hull)
  3. Ger Ch Tempus Fugit Of Gentle Mind (Miss S. Marston-Pollock & Mr J. Batusch)
  4. Shiny Sensations Smooth Foxy Lady At Aarminias (Mrs M.L. & Miss A.L. Place)
  5. Ch Collooney Whoopee Do Dora (Mr & Mrs D.G. Short)

 SOBB/B (8,4abs)

  1. Knoxhill Eclipse (Mrs M.C. Hedley)
  2. Bruntsfield Blue Pearl At Jarmane (Mrs J.A. Norman)
  3. Bruntsfield Beatnik At Shuleah (Mrs L.C. Fletcher)
  4. Veredon Victory Salute (Miss K. Batley)

 

VB (13)

  1. Ch Palmik Magical Whispers (Mr M. Howgate & Ms Y. Hull)
  2. Starswift Sunset (Mrs S. Wignall)
  3. Shirotae Silken Lady (Mrs A. Vaughan)
  4. Stormalong Post Haste (Mrs C. Neale)
  5. Fletchgate Tiger Lily (Miss J. Wilkinson)